Oblicza Zakopanego – czy warto je poznawać?

Wspaniały polski kurort, zimowa stolica Polski – oto epitety, które doskonale pasują do Zakopanego, najwyżej położonego miasta w kraju. Jak dobrze je znamy? Zakopane zmieniło swoje oblicze z biegiem czasu. Ale czy na lepsze?

Góry i kultura

Zakopane jakie znamy to miasto położone w bezpośrednim sąsiedztwie Tatr i Tatrzańskiego Parku Narodowego. Obecność dzikiej przyrody oraz możliwość zrobienia sobie bazy wypadowej na szlaki Tatr to atuty, które się nie dezaktualizują, pod warunkiem, że unikamy tras związanych z Giewontem i Gubałówką. Natomiast drewniane, nasycone góralskimi ornamentami domy w stylu zakopiańskim sprawiają, że również samo miasto przesycone jest niesamowitym klimatem.

Sport

Aqua ParkNie bez powodu Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski. Znajdą tutaj coś dla siebie zarówno amatorzy oglądania sportów zimowych, jak i praktycy. Od dawna znajduje się tutaj zespół skoczni narciarskich: Wielka, Średnia i Mała Krokiew, na których co roku odbywają się zawody i mistrzostwa, w tym międzynarodowe. Amatorzy sportów zimowych: narciarstwa oraz jazdy na desce, spełnią się z kolei na stokach narciarskich.

 

Krupówki i lans

Reprezentacyjna ulica Zakopanego, Krupówki, zrobiła się jeszcze bardziej zatłoczona niż kilka lat temu. Hotele, kawiarnie, restauracje, pamiątki, które niewiele mają wspólnego z miejscem oraz sklepy z drogimi akcesoriami sportów zimowych. Wyjazd do Zakopanego na ferie może kosztować porównywalnie do wyjazdu zagranicznego. Być może dlatego pojawiła się nowa grupa turystów: takich, którzy przyjeżdżają, aby pokazać, że ich stać. Rdzenni mieszkańcy Zakopanego (25 tys.), z których większość żyje z turystyki (3 mln. turystów rocznie) nie narzekają.

Mimo to, a może właśnie dlatego, Zakopane warto odwiedzić. To, co nowe, przemieszało się ze starym tworząc nową, eklektyczną jakość i wspaniałą atmosferę miasta. W Zakopanem też doskonale dba się o turystów, co nie zawsze jest regułą w mniej uczęszczanych miejscach. Mimo, że czasem trzeba trochę poczekać na stolik, turyści mogą wybierać spośród wielu zawsze otwartych lokali oraz liczyć na miłe przyjęcie i góralską gościnność.

Post Author: Michał