Czarny Staw Pod Rysami: Malownicze Miejsce Na Szlaku W Tatrach Wysokich

Czarny Staw pod Rysami: malownicze miejsce na szlaku w Tatrach Wysokich Czarny Staw pod Rysami to jeden z najpopularniejszych celów wycieczek w Tatrach Wysokich. Leży on tuż pod północno-wschodnimi ścianami Rysów, najwyższego szczytu polskich Tatr. Staw ma powierzchnię 20,6 ha, głębokość maksymalną 76,4 m i jest jednym z najgłębszych stawów w Tatrach. Nazwa stawu pochodzi od tego, że jego wody mają ciemną barwę, która jest spowodowana obecnością zawiesiny iłów i mułów. Czarny Staw pod Rysami leży na wysokości 1583 m n.p.m. i jest otoczony przez wysokie szczyty, które tworzą malowniczą scenerię. Staw jest popularnym miejscem do odpoczynku i robienia zdjęć, a także służy jako baza wypadowa dla turystów wybierających się na Rysy. Do Czarnego Stawu pod Rysami można dojść szlakiem turystycznym z Palenicy Białczańskiej przez Dolinę Rybiego Potoku. Szlak jest dość wymagający, ale oferuje piękne widoki na Tatry.## Czarny Staw pod Rysami: Malownicze miejsce na szlaku w Tatrach Wysokich

Streszczenie

Czarny Staw pod Rysami to jeden z najpiękniejszych stawów w Tatrach Polskich. Leży on u stóp Rysów, najwyższego szczytu Polski, i jest jednym z najpopularniejszych celów wycieczek w tym rejonie.

Wstęp

Czarny Staw pod Rysami jest położony w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, na wysokości 1724 m n.p.m. Powstał w wyniku wytopienia lodowca, a jego ciemna barwa pochodzi od torfu i mułu, które gromadzą się na dnie. Staw ma powierzchnię około 20 ha i głębokość do 50 m.

FAQ

 • Ile czasu zajmuje dojście do Czarnego Stawu pod Rysami?

  • Czas dojścia z Palenicy Białczańskiej wynosi około 3-4 godzin.
 • Czy można wejść nad Czarny Staw pod Rysami?

  • Tak, można wejść na morenę czołową stawu, z której roztacza się piękny widok na jezioro i okoliczne szczyty.
 • Gdzie można zanocować w pobliżu Czarnego Stawu pod Rysami?

  • W pobliżu stawu znajduje się Schronisko PTTK nad Morskim Okiem, które oferuje noclegi w pokojach i w namiotach.

Atrakcje turystyczne

Panorama Tatr

Z brzegu Czarnego Stawu pod Rysami roztacza się wspaniała panorama Tatr. Można podziwiać m.in. Rysy, Mięguszowiecki Szczyt, Mnich i Morskie Oko.

Morena czołowa

Morena czołowa to wał skalny, który powstał w wyniku spiętrzenia materiału skalnego przez lodowiec. Można na nią wejść i podziwiać widok na staw i Tatry.

Droga Oswalda Balzera

Droga Oswalda Balzera to szlak turystyczny, który prowadzi wzdłuż południowego brzegu Czarnego Stawu pod Rysami. Nazwany jest na cześć przyrodnika, który badał ten rejon w XIX wieku.

Schronisko nad Morskim Okiem

Schronisko nad Morskim Okiem to schronisko turystyczne położone około 1 km od Czarnego Stawu pod Rysami. Oferuje noclegi, posiłki i napoje.

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Czarny Staw pod Rysami znajduje się w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, która jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Tatrach. W dolinie znajdują się jeszcze cztery inne stawy: Wielki Staw Polski, Przedni Staw Polski, Zadni Staw Polski i Mały Staw Polski.

Zakończenie

Czarny Staw pod Rysami to miejsce, które zachwyca swoją urodą i wspaniałą panoramą. Warto odwiedzić ten staw podczas wycieczki w Tatry Wysokie.

Słowa kluczowe

 • Czarny Staw pod Rysami
 • Tatry Wysokie
 • Dolina Pięciu Stawów Polskich
 • Rysy
 • Panorama Tatr

Post Author: Michał