Wpływ górskiego klimatu na organizm człowieka jest różnorodny. Klimat Tatr stwarza bardzo korzystne warunki do rekonwalescencji i regeneracji sił; dobrze wpływa na zdrowie nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Nigdy jednak nie należy aplikować sobie leczenia klimatycznego bez konsultacji specjalisty. Może się ono okazać szkodliwe, zwłaszcza przy cięższych schorzeniach, na które ujemny wpływ mają trudne i często zmieniające się warunki atmosferyczne.
Wobec typowo nizinnego położenia większej części Polski, specyficzne zalety klimatu górskiego umożliwiają wykorzystywanie go przy leczeniu wszelkich schorzeń wymagających terapii bodźcowej. Do Zakopanego można się udać przy leczeniu chorób dróg oddechowych, nieżytów gardła, duszności, nadczynności tarczycy, zespołów neurastenicznych i nerwicy. Lecznicze walory Zakopanego i otaczających go gór są niezwykle cenne dla rekonwalescencji – z powodu dużego nasłonecznienia i czystości powietrza na znacznej części obszaru. Ruch w górzystym terenie zwiększa energię spalania, przyspiesza przemianę materii, ułatwia przyswajanie białka, wapnia i innych ważnych składników odżywczych. Obniżenie ciśnienia jest niegroźne, ponieważ rozrzedzenie powietrza przeciętny organizm zaczyna odczuwać dopiero powyżej 3000 m n.p.m.
Tatry idealne trasy i walory
Na pierwszym miejscu jednak stawia się walory wypoczynkowe Tatr. Przy umiejętnym wyborze tras wycieczek, pory roku i pory dnia można przeżywać nieskończenie wiele wariantów pejzażu – zawsze jakby innego. Niewielka powierzchnia, jaką zajmują Tatry sprawia, że ich zwiedzanie jest nieomal wyjątkową w skali europejskiej lekcją poglądową. Tatry są ponadto górami stosunkowo łatwo dostępnymi. Posiadają rozbudowaną sieć schronisk, dróg i ścieżek, które pozwalają osobom mniej doświadczonym i mniej wytrzymałym na trudy, zakosztować spaceru czy nietrudnej, krótkiej wycieczki.