Morskie Oko – szlaki i informacje

Morskie Oko to jedno z największych jezior w Tatrach, położone w Polsce w Karkonoskim Parku Narodowym. Jest to jezioro o charakterze peryglacjalnym, czyli powstałe w wyniku działalności lodowca. Morskie Oko jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Tatrach, szczególnie latem, kiedy jest dużo turystów chcących podziwiać jego urokliwe krajobrazy i wodospady.

Jezioro ma głębokość ok. 45 metrów i jest doskonałym miejscem do wędkowania oraz kąpieli. Wokół jeziora rozciąga się szlak turystyczny, który umożliwia wędrówki po okolicznych górach i szczytach. W pobliżu Morskiego Oka znajduje się również wiele polan i schronisko.

Dojazd z Zakopanego do Palenicy Białczańskiej (parking) skąd można wyruszyć na szlak prowadzący do jeziora – zajmuje do 30 minut.

Morskie Oko – szlaki

Wokół Morskiego Oka rozciąga się szlak turystyczny, który umożliwia wędrówki po okolicznych górach i szczytach. Oto kilka popularnych tras turystycznych w okolicy Morskiego Oka:

  1. Szlak na Rysy – to najtrudniejszy i najdłuższy szlak w Tatrach, prowadzący na najwyższy szczyt Polski – Rysy. Trasa rozpoczyna się przy Morskim Oku i prowadzi przez Przełęcz pod Chłopkiem, na której znajduje się schronisko. Odcinek ten jest dość stromy i wymaga dobrej kondycji. Kolejny odcinek prowadzi przez Gąsienicową Przełęcz i Wielką Przełęcz, skąd już tylko krótki odcinek dzieli od Rysów.
  2. Szlak na Czarny Staw – to łatwiejsza trasa, która rozpoczyna się przy Morskim Oku i prowadzi przez Morskie Oko Zachodnie, Czarny Staw i Dolinkę Miętusią. Na trasie znajdują się liczne polany i punkty widokowe z pięknymi widokami na okoliczne góry i jeziora.
  3. Szlak na Kasprowy Wierch – trasa ta rozpoczyna się przy Morskim Oku i prowadzi przez Morskie Oko Zachodnie i Dolinkę Miętusią. Następnie szlak skręca w lewo i prowadzi przez Przełęcz Kondracką na Kasprowy Wierch. Ta trasa jest dość długa i wymagająca, ale warta wysiłku, bo daje dużo radości, widoków i spełnienia.

Post Author: Michał