Kolejka na Gubałówkę

Będąc po raz pierwszy w Zakopanem, nie wolno ominąć wycieczki na Gubałówkę. Na ten nieduży szczyt o wysokości 1126 m n.p.m. można wejść samemu, ale warto również spróbować przyjemniejszej formy rekreacji, jaką jest wjazd kolejką. Kolej linowo-terenowa z Zakopanego na Gubałówkę została wybudowana w 1938 roku. Po całkowitej modernizacji, jaką przeszła w 2001 roku, jest najnowocześniejszą koleją linowo-terenową w Polsce. Kolejka linowo-terenowa to szynowy środek transportu stosowany do pokonywania znacznych spadków terenu.

Wyciąg linowy na Gubałówkę

Kolej na Gubałówkę posiada dwa wagony na jednym torze. Wagony mają przeszklony dach, dlatego podczas przejazdu można podziwiać panoramę Tatr. Całkowita długość trasy wynosi 1298 m. Zdolność przewozowa jednego wagonu to około 200 osób, ale ze względu na bezpieczeństwo jednorazowo zabieranych jest maksymalnie 120 turystów. Średni czas wjazdu na szczyt wynosi około 3,5 minuty.

Gbałówka - ceny kolejki

Bilet normalny w jedną stronę kosztuje 12 zł, a w dwie strony (góra-dół) – 17 zł. Dolna stacja kolei znajduje się na przedłużeniu ul. Krupówki, w sąsiedztwie placu targowego. Na szczycie Gubałówki urzekają przepiękne widoki. Poza tym, jest tu wiele pieszych szlaków, ścieżek rowerowych, bufetów, restauracji i ogródków gastronomicznych.

Spacerowicze i amatorzy górskich wycieczek z Gubałówki mogą Papieskim Szlakiem wybrać się na Butorowy Wierch. Po przejściu około 2 km na zachód piękną trasą widokową z Butorowego warto zjechać krzesełkową koleją linową.

Atrakcje Gubałówki - niezapomniane chwile

Latem dodatkową atrakcję Gubałówki stanowi zjeżdżalnia grawitacyjna o długości 750 m. Serpentynową trasę pokonuje się na specjalnych wózkach, które rozwijają prędkość do 23 km/h. Bilet na zjeżdżalnię kosztuje 4 zł. Na najmłodszych miłośników Zakopanego na Gubałówce czeka piaskownica, letnia ślizgawka i plac zabaw. Zimą otwarty jest wyciąg orczykowy o długości 300 m. Można skorzystać z wypożyczalni sprzętu narciarskiego i szkoły narciarskiej.