Wielka Krokiew Skocznia w Zakopanem

Największa skocznia narciarska nie tylko w Zakopanem, ale w ogóle w całej Polsce to Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza – słynnego polskiego skoczka narciarskiego, dwuboisty i alpejczyka. Wielka Krokiew, zwana potocznie Wielką Skocznią, zbudowana jest w północnym stoku góry Krokiew w Tatrach. Jej wygląd i konstrukcja opiera się na projekcie Karola Stryjeńskiego. Wielka Skocznia pod Krokwią została uroczyście otwarta w 1925 roku.

Rekordy na Wielkiej Krokwi

Wielka Krokiew latemPunkt konstrukcyjny Wielkiej Krokwi jest usytuowany na 120. metrze – K125. Największa skocznia narciarska w Zakopanem ma wielkość 140 m (punkt HS) i posiada homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Wielka Krokiew od 2004 roku jest pokryta igelitem, co umożliwia skoczkom całoroczny trening i pozwala na odbywanie zawodów nawet w sezonie letnim.

Zakopiańska Wielka Skocznia wyposażona jest również w sztuczne oświetlenie, potrzebne w rozgrywaniu konkursów wieczornych. Na Wielkiej Skoczni w Zakopanem można organizować zawody sportowe rangi Pucharu Świata. Rekord Wielkiej Krokwi padł właśnie w zawodach Pucharu Świata (konkurs drużynowy) w 2018 roku i należy do Kamila Stocha – 141,5 m.

Walory turystyczne zakopiańskiej Skoczni

Wielka Krokiew należy do jednych z największych atrakcji turystycznych w Zakopanem. Trybuny skoczni mogą pomieścić około 40 tysięcy osób. Obiekt robi wrażenie swoją wielkością i nowoczesnością. Przy dużych imprezach, ze względu na komfort skocznia udostępniana jest dla ok 25 tysięcy kibiców. Na szczyt Wielkiej Krokwi można się dostać nowoczesną koleją linowo-krzesełkową. Na szczycie skoczni znajduje się platforma widokowa z kawiarenką, skąd rozpościera się piękny widok na panoramę Zakopanego i masyw Gubałówki. Stąd można też obserwować treningi skoczków narciarskich.

Można zwiedzić skocznię, należy zapłacić wstęp na teren Wielkiej Krokwi. Dodatkowo polecamy wjazd wyciągiem krzesełkowym, krajobrazy widziane z góry – bezcenne.

Post Author: Michał