Schronisko PTTK „Murowaniec” jest położone w Tatrach na Hali Gąsienicowej, na wysokości 1500 m n.p.m. Jest to popularny punkt początkowy najtrudniejszego i najbardziej niebezpiecznego tatrzańskiego szlaku – Orlej Perci – na którą można wejść od przełęczy Krzyżne albo od Czarnego Stawu Gąsienicowego jednym z kilku odcinków łącznikowych.
Położenie Schroniska Murowaniec
Przy schronisku znajduje się bardzo duży węzeł górskich szlaków. Do schroniska „Murowaniec” można dotrzeć jedynie pieszo, ponieważ droga dojazdowa na Halę Gąsienicową jest zamknięta dla pojazdów. Prowadzi tutaj trasa z Kasprowego Wierchu, szlak z Kuźnic przez Boczań lub Dolinę Jaworzynki, a zimą przy niebezpieczeństwie lawin należy skorzystać z okrężnej drogi jezdnej z Brzezin.
Historia Schroniska
„Murowaniec” został wzniesiony w latach 1921-1925 przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, a po pożarze w 1964 roku został odbudowany. Jego charakterystyczną cechą są ściany z dużych nieobrabianych głazów. U wejścia do „Murowańca” wisi tablica pamiątkowa poświęcona Adamowi Asnykowi. Ciekawostką dotyczącą schroniska „Murowaniec” są znaki swastyki umieszczone w barierce klatki schodowej. Nie oznaczają one fascynacji hitleryzmem, lecz przez górali są nazywane „krzyżykami niespodzianymi” i były odznaką pułków podhalańskich.
Zima w „Murowańcu”
Zimą w schronisku działa szkoła narciarska. Schronisko oferuje turystom 116 miejsc noclegowych w pokojach trzy-, cztero-, pięcio-, ośmio-, dziesięcio- i dwunastoosobowych. Cena za jedno miejsce noclegowe oscyluje w granicach 32-45 zł. Znajduje się tu restauracja, bufet, sala TV, pośrednictwo pocztowe, automat telefoniczny, prysznice i bagażownia.