Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem

Będąc w Zakopanem nie można przejść obojętnie obok obok Muzeum Kornela Makuszyńskiego, które poświęcone jest jego twórczości i mowa tutaj nie tylko o miłośnikach jego książek. Muzeum Kornela Makuszyńskiego jest filią Muzeum Tatrzańskiego i mieści się w willi „Opolanka” przy ul. Tetmajera 15. Tuż przed wejściem wszystkich gości wita popiersie pisarza oraz znany wszystkim dzieciom Koziołek Matołek.

Otwarte jest od środy do soboty w godzinach 9.00-16.00, a w niedziele od godziny 9.00 do 15.00. Bilet ulgowy kosztuje 4,50 zł, a bilet normalny – 6 zł. Można również skorzystać z przewodnictwa po muzeum – cena: 20 zł.

Historia Muzeum Makuszyńskiego

Muzem Makuszyńskiego w ZakopanemMuzeum Kornela Makuszyńskiego zostało otwarte w 1966 roku. Zachowane pamiątki po pisarzu ofiarowała żona – Janina Gluzińska-Makuszyńska, która do swojej śmierci, czyli do 1972 roku pełniła w muzeum funkcję kustosza. Zakopiańskie Muzeum Makuszyńskiego powstało w dawnym mieszkaniu pisarza z części jego ogromnych zbiorów, których większość uległa zniszczeniu w Warszawie we wrześniu 1939 roku i w Powstaniu Warszawskim. Kornel Makuszyński był nie tylko pisarzem i felietonistą zakochanym w Zakopanem, ale również bibliofilem i kolekcjonerem dzieł sztuki.

 

Zbiory Muzeum Kornela Makuszyńskiego

W muzeum znajduje się księgozbiór obejmujący kolejne wydania utworów Makuszyńskiego, piśmiennictwo historyczno-literackie o jego twórczości, zbiór rękopisów Makuszyńskiego i jego korespondencji, wycinki z czasopism, fotografie i dzieła sztuki.

Muzeum zajmuje obecnie cztery pokoje. W gabinecie pisarza, na biurku, przy którym pracował, leży gipsowy odlew jego ręki, a nad nim – maska pośmiertna, obydwa dzieła wykonane przez rzeźbiarza Antoniego Hyłę. Biblioteczka zawiera polskie i zagraniczne wydania dzieł Makuszyńskiego. Ściany zdobią okazy zabytkowej porcelany angielskiej, saskiej i miśnieńskiej oraz obrazy: Stanisława Wyspiańskiego, Juliana Fałata, Kazimierza Sichulskiego, Władysława Skoczylasa, Włodzimierza Tetmajera, Zofii Stryjeńskiej i innych.

Wystrój pokoju uzupełniają osobiste pamiątki i drobiazgi Makuszyńskiego i jego żony. Willa „Opolanka” po II wojnie światowej była stałym miejscem zamieszkania państwa Makuszyńskich. Kornel Makuszyński popularyzował Zakopane w swych niezwykle poczytnych książkach i felietonach, choć nieraz niemiłosiernie je wykpiwał. Za tę miłość do podtatrzańskiej stolicy rajcowie nadali mu w 1931 roku godność Honorowego Obywatela Zakopanego.

 

Post Author: Michał