Zakopane Krupówki

Krupówki i Park Miejski w Zakopanem

Jednym z najbardziej popularnych miejsc w Zakopanem i też najbardziej znanym w całej Polsce są Krupówki. To ulica będąca symbolem tego miasta, jednocześnie będą jedną z najstarszych ulic. Są turyści, którzy nie przyjeżdżają na Podhale w celach wycieczek górskich, ale właśnie dla klimatu deptaku, okolicznych karczm, klubów, firmowych sklepów, muzeów i galerii.

Jak to się zaczęło? Skąd wzięły się Krupówki?

Nazwa najpopularniejszej i zazwyczaj zatłoczonej uliczki pochodzi od rodu Krupów. Kiedyś, kiedy była tu tylko zwykła ścieżka przebiegająca przez lasy i mokradła, Krupówki nazwano „Drogą Grzeszników”, ponieważ zatrudnieni w Kuźnicach hutnicy i górnicy przechodząc tędy zostawiali większość zarobionych pieniędzy w okolicznych karczmach.

Pierwsze budynki powstały pod koniec XIX wieku i ich rola historyczna nie jest może zbyt duża, ale związana z wyjątkowymi postaciami, które je stworzyły albo w innych sposób wpłynęły na rozwój miasta.

Ten najpopularniejszy deptak obecnie mierzy około 1100m. Zwiedzanie można zacząć na dowolnym odcinku, choć my proponujemy rozpoczęcie wycieczki od dolnych Krupówek i zmierzać w kierunku południowych.

Początek spaceru po Krupówkach

Już na samym początku spaceru, przy skrzyżowaniu z ulicą Nowotarską stoi pierwszy i kiedyś największy hotel „Pod Giewontem” – ul. Krupówki 1. Wybudowany w 1885 roku dla Romualda Kuliga. W czasie swojego istnienia pełnił różne funkcje, obecnie znajduje się w nim regionalna restauracja Gazdowa Kuźnia i na pewno jest charakterystycznym miejscem na mapie Krupówek. Powyżej znajduje się kościół p.w. Świętej Rodziny. Idąc dalej tym reprezentacyjnym deptakiem po prawej stronie towarzyszy nam Foluszowy Potok. Wzdłuż niego znajdują się drewniane stragany i pasaże z rękodziełem, ozdobami i lokalnymi pamiątkami.

Na tej wysokości deptaka możemy również skorzystać z oferty fiakrów i rozpocząć zwiedzanie okolicy bryczką zaprzągniętą w konie. Za mini jarmarkiem, niestety częściowo zasłonięte, znajdują się bardzo ważne dla Zakopanego budynki: dawnej Szkoły Przemysły Drzewnego (Snycerskiej) oraz Muzeum Tatrzańskie i Dworzec Tatrzański. Kierując się dalej do góry, mijając sklepy sportowe oraz lokalne karczmy dojdziemy do skrzyżowania z ulicą Kościuszki. Skręcając tutaj w lewo dojdziemy do Kina Giewont, natomiast droga w prawo doprowadzi nas do Pomnika Ratowników Górskich.

Wracając na Krupówki i kierując się dalej do góry miniemy z lewej strony znany modowy deptak Fashion Street (Krupówki 29) gdzie znajdziemy sklepy znanych i ekskluzywnych marek (sukienki, ubrania, buty), salony z biżuterią znanych i cenionych artystów. To również tutaj mieści się Góralska Tradycja, w której w pięknych wnętrzach zjemy smaczny i regionalny obiad. Decydując się zboczyć w tym miejscu trochę z trasy Krupówek dojdziemy do Placu Niepodległości. W okolicy znajduje się również Park Miejski imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego i willa Jutrzenka.

 

Zobacz również naszą propozycję na

Spacer: Krupówki – Wielka Krokiew – Kuźnice

 

Park Miejski w Zakopanem

Park Miejski po rewitalizacji stał się urokliwym miejscem na rodzinne spacery, znajduje się tutaj plac zabaw dla dzieci, boisko do koszykówki i siatkówki, kort tenisowy, a także skate park. Przez park przepływa Czarny Potok. W parku pojawiła się również muszla koncertowa, na której możemy podziwiać mural historyczny wykonany przez artystę graffiti Mariusza Brodowskiego.

Powróćmy jednak na Krupówki i kierujmy się nadal na południe. W budynku, w którym obecnie mieści się restauracja i dyskoteka „Morskie Oko” mieściła się wcześniej sala teatralno-balowa na 200 osób zaprojektowana przez St. Witkiewicza i restauracja, w której występowały m.in. takie gwiazdy jak Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo czy Ada Sari. Po przeciwnej stronie w miejscu, gdzie aktualnie mieści się odremontowana Kawiarnia Europejska przed wojną mieściła się słynna księgarnia Leonarda Zwolińskiego.

Zdjęcie z Giewontem w tle

Dochodzimy do skrzyżowania z ul. Staszica i ul. Piłsudskiego, na którym jest oczko wodne na Foluszowym Potoku i mostek powstały w 1999r. który jest idealnym miejsce do robienia zdjęć na tle Giewontu. Obok oczka jest rzeźba górala siedzącego na ławce i czytającego gazetę a dokładnie Tygodnik Podhalański.

KrupówkiZbliżamy się do końca Krupówek. Po prawej stronie mijamy Wille Poraj – drewniany budynek z 1887 r. o konstrukcji szkieletowej, zaprojektowanej w stylu szwajcarskim. Na samym końcu deptaka stoi pomnik hr. Władysława Zamoyskiego – dawnego właściciela Zakopanego.

Krupówki to nie tylko miejsce spacerów, straganów z regionalnymi upominkami, karczm i restauracji, ale również miejsce, gdzie dzięki licznym sklepom sportowym zaopatrzymy się, przed wyprawą w góry, w niezbędny ubiór oraz sprzęt.

Post Author: Michał