Gubałówka kolejka

Gubałówka

Będąc po raz pierwszy w Zakopanem, nie wolno ominąć wycieczki na Gubałówkę. Na ten nieduży szczyt o wysokości 1126 m n.p.m. można wejść samemu, ale warto również spróbować przyjemniejszej formy rekreacji, jaką jest wjazd kolejką. Kolej linowo-terenowa z Zakopanego na Gubałówkę została wybudowana w 1938 roku. Po całkowitej modernizacji, jaką przeszła w 2001 roku, jest najnowocześniejszą koleją linowo-terenową w Polsce. Kolejka linowo-terenowa to szynowy środek transportu stosowany do pokonywania znacznych spadków terenu.

Wyciąg linowy na Gubałówkę

Kolej na Gubałówkę posiada dwa wagony na jednym torze. Wagony mają przeszklony dach, dlatego podczas przejazdu można podziwiać panoramę Tatr. Całkowita długość trasy wynosi 1298 m. Zdolność przewozowa jednego wagonu to około 200 osób, ale ze względu na bezpieczeństwo jednorazowo zabieranych jest maksymalnie 120 turystów. Średni czas wjazdu na szczyt wynosi około 3,5 minuty.

Gubałówka – ceny kolejki

Bilet normalny w jedną stronę kosztuje 17 zł, a w dwie strony (góra-dół) – 23 zł. Dolna stacja kolei znajduje się na przedłużeniu ul. Krupówki, w sąsiedztwie placu targowego. Na szczycie Gubałówki urzekają przepiękne widoki. Poza tym, jest tu wiele pieszych szlaków, ścieżek rowerowych, bufetów, restauracji i ogródków gastronomicznych.

Spacerowicze i amatorzy górskich wycieczek z Gubałówki mogą Papieskim Szlakiem wybrać się na Butorowy Wierch. Po przejściu około 2 km na zachód piękną trasą widokową z Butorowego warto zjechać krzesełkową koleją linową.

Sezon Wysoki

BILETNormalny 27-64
Ulgowy 5-26, 65+
W jedną stronę17 zł15 zł
Góra – Dół23 zł19 zł
SYLWESTROWY23 zł19 zł

Sezon Niski

KOLEJ LINOWO TERENOWA Gubałówka

 BILET Normalny 27-64Ulgowy 5-26, 65+
W jedną stronę 16 zł14 zł
Góra – Dół22 zł18 zł

 

Atrakcje Gubałówki – niezapomniane chwile

Latem dodatkową atrakcję Gubałówki stanowi zjeżdżalnia grawitacyjna o długości 750 m. Serpentynową trasę pokonuje się na specjalnych wózkach, które rozwijają prędkość do 23 km/h. Na najmłodszych miłośników Zakopanego na Gubałówce czeka piaskownica, letnia ślizgawka i plac zabaw. Zimą otwarty jest wyciąg orczykowy o długości 300 m. Można skorzystać z wypożyczalni sprzętu narciarskiego i szkoły narciarskiej.

Post Author: Michał