Wielka Skocznia w Zakopanem

Największa skocznia narciarska nie tylko w Zakopanem, ale w ogóle w całej Polsce to Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza – słynnego polskiego skoczka narciarskiego, dwuboisty i alpejczyka. Wielka Krokiew, zwana potocznie Wielką Skocznią, zbudowana jest w północnym stoku góry Krokiew w Tatrach. Jej wygląd i konstrukcja opiera się na projekcie Karola Stryjeńskiego. Wielka Skocznia pod Krokwią została uroczyście otwarta w 1925 roku.

Rekordy na Wielkiej Krokwi

Wielka Krokiew - Zakopiańska Skocznia

Punkt konstrukcyjny Wielkiej Krokwi jest usytuowany na 120. metrze – K120. Największa skocznia narciarska w Zakopanem ma wielkość 134 m (punkt HS) i posiada homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Wielka Krokiew od 2004 roku jest pokryta igelitem, co umożliwia skoczkom całoroczny trening i pozwala na odbywanie zawodów nawet w sezonie letnim.

Zakopiańska Wielka Skocznia wyposażona jest również w sztuczne oświetlenie, potrzebne w rozgrywaniu konkursów wieczornych. Na Wielkiej Skoczni w Zakopanem można organizować zawody sportowe rangi Pucharu Świata. Rekord Wielkiej Krokwi padł właśnie w zawodach Pucharu Świata w 2010 roku i należy do Szwajcara Simona Ammanna – 140,5 m.

Walory turystyczne zakopiańskiej Skoczni

Wielka Krokiew należy do jednych z największych atrakcji turystycznych w Zakopanem. Trybuny skoczni mogą pomieścić około 50 tysięcy osób. Obiekt robi wrażenie swoją wielkością i nowoczesnością. Na szczyt Wielkiej Krokwi można się dostać nowoczesną koleją linowo-krzesełkową. Na szczycie skoczni znajduje się platforma widokowa z kawiarenką, skąd rozpościera się piękny widok na panoramę Zakopanego i masyw Gubałówki. Stąd można też obserwować treningi skoczków narciarskich.

Wstęp na teren Wielkiej Krokwi kosztuje 3 zł. Kolejne 3 zł trzeba wydać za wjazd wyciągiem krzesełkowym, ale krajobrazy widziane z góry – bezcenne.